آموزش خانه و دکوراسیون

راهنمای نگه داری از میوه ها و سبزیجات

نمای نزدیک زنی در حال اماده کردن ظرف پلاستیک غذاها

میوه ها و سبزی ها جزء گروهی از مواد غذایی هستند که تمام گروه سنی به صورت روزانه باید از آن استفاده کنند و ویتامین ها و املاح مورد نیاز را به بدن خود برسانند.

نگه داری انواع میوه ها در کنار همدیگر باعث فاسد شدن آن ها می شود و به دلیل اینکه برخی میوه ها گازی به نام اتیلن آزاد می کنند و می تواند باعث سریع تر رسیدن میوه های دیگر و در نتیجه کاهش زمان نگه داری و مصرف آن ها شود.

دقت داشته باشید که، میوه هایی مثل موز، هلو، گلابی، سیب، آلو، گوجه، شلیل و زردآلو را کنار کیوی، طالبی و خربزه قرار ندهید، زیرا باعث رسیدن زود تر از موقع آن ها شود.

شرایط نگه داری از انواع میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات معمولا به صورت تازه مصرف می شوند و هر کدام از آن ها دارای راهکاری برای تازه ماندن دارند و در ذیل نمونه ای از آنها را بیان می کنیم:

سبزیجاتی مثل کاهو را که دارای برگ هایی بسیارنازک و ظریف هستند را باید میان دستمال کاغذی و یا نخی در ظروفی دردار داخل یخچال نگه داری کنید و دقت داشته باشید که هرگز با چاقوی فلزی قطعه قطعه نکنید، زیرا در این صورت برگ کاهو قهوه ای رنگ می شود.

میوه تازه و سبزیجات در قفسه سوپرمارکت

میوه تازه و سبزیجات در قفسه سوپرمارکت

از دمای 1 درجه ی سانتی گراد یخچال مطمئن باشید و میوه ها و سبزیجات را در این دما نگه داری کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که میوه ها و سبزیجات نفس می کشند و اگر رسیده هستند آن ها را داخل کیسه قرار ندهید.

سعی کنید میوه و سبزی های تازه خریداری کنید و هرچه میوه ها و سبزی ها خریداری شده تازه تر باشند دوره ماندگاری آن ها طولانی تر می شود.

میوه ها و سبزیجات را در جای مناسب خود، در یخچال نگه داری کنید، مثلا، میوه هایی مانند انواع توت و آلبالو را در پایین ترین قسمت یخچال و میوه های بزرگی مانند گلابی، موز، پرتقال و هلو را می توانید در دمای اتاق البته دور از نور خورشید و گرما نگه داری کنید.

میوه ها و سبزیجات داخل یخچال را دائما بررسی کنید و آن هایی که سطح شان خراب و یا له شده و لکه دار هستند را از بقیه جدا کنید.

سبزیجاتی مانند:

پیاز، سیر، موسیر و سیب زمینی هرگز را در یخچال نگه داری نکنید و آن ها را در محیطی خنک، تاریک و خشک قرار دهید.

سیب های رسیده را از دیگر میوه های تازه جدا کنید زیرا این سیب های رسیده گاز اتیلن از خود متصاعد می کنند و به سرعت بر سایر میوه ها تاثیرمی گذارد.

وقتی که می خواهید میوه را در کیسه نگه داری کنید بهتر است که مقداری هوا داخل آن باشد تا مانند محافظی عمل کند و از له شدگی آن در زمان حمل و نقل جلوگیری کند.

سبزیجاتی مانند انواع کلم و کلم بروکلی را بهتر است که نشسته در یخچال نگه داری کنید و قبل از مصرف آن را بشوئید.

برای مدت کوتاهی می توانید میوه هایی مانند زردآلو، گلابی و آلو را درکیسه ی پلاستیکی نگه داری کنید، ولی برای مدت طولانی تر بهتر است که آن ها را در میان کاعذ و یا پارچه ی نخی در محیطی خشک، تاریک و خنک قرار دهید.

پیشخوان اشپزخانه با غذا و گیاهان دارویی

پیشخوان اشپزخانه با غذا و گیاهان دارویی

برای نگه داری از ذرت، بهتر است که آن ها را در میان دستمان کاغذی مرطوب و کیسه ی پلاستیکی داخل یخچال نگه داری کنید.

هرگز سبزیجات را برای ذخیره کردن نشویید، زیرا رطوبت موجود باعث رشد باکتری می شود و بهتر است که قبل از مصرف آنها را بشوئید.

سبزی هایی که دارای برگ سبز مانند اسفناج می باشند را بهتر است که در کیسه ای پلاستیکی و در سردترین نقطه ی یخچال نگه داری کنید.

برای تازه ماندن گوجه فرنگی های سالم و سفت، می توانید در دمای اتاق و دور از نور خورشید نگه داری کنید.

سبزیجاتی مانند لوبیا سبز و خیار را بهتر است که در کیسه های پلاستیکی و در یخچال نگه داری کنید، ولی برای فلفل سبز پاکت های کاغذی و پایین ترین نقطه یخچال بهترین مکان برای نگه داری است.

سبزیجات در تره بار

سبزیجات در تره بار

سبزیجات ریشه ای مانند:

هویج، شلغم و چغندر را در کیسه های پلاستیکی و در سردترین نقاط یخچال نگه داری کنید.

قارچ را بهتر است که در پاکت های کاغذی و در یخچال نگه داری کنید.

سبزیجاتی مانند بادمجان و کدو را نیز بهتر است که در یخچال و در ظروفی در دار نگه داری کنید.

توت، توت فرنگی، تمشک و دیگر توت ها را با ترکیبی از سرکه و آب بشوئید و کاملا خشک کنید بعد در یخچال نگه داری کنید. این روش ضد عفونی طول عمر آن ها را بیشتر می کند.

آووکادو دارای آنزیم هایی می باشد که با قرار گرفتن در معرض اکسیژن، رنگ دانه های قهوه ای تولید می کند و برای جلوگیری ازاین اتفاق، آن را با آب لیمو یا لیمو شستشو دهید، زیرا اسید سیتریک، حداقل یک روز از قهوه ای شدن پوست آن جلوگیری می کند.

هویج برای نگه داری به رطوبت نیاز دارد و به همین دلیل آن را در ظرف پر از آب در یخچال نگه داری کنید و اگر نمی خواهید که در ظرف آب آن را قرار دهید فقط کافی است که رطوبت لازم را به آن بدهید.

خانمی در حال برداشتن سبزیجات خام از فریزر

خانمی در حال برداشتن سبزیجات خام از فریزر

نگه دار از میوه هایی که به سرما حساس هستند

برخی میوه های مناطق گرمسیری مانند: موز، آناناس، انبه، خربزه و … نسبت به سرما حساس هستند و در این دما خراب می شوند. بهترین مکان برای نگه داری این نوع از میوه ها فضایی در آشپزخانه، اتاق نشیمن یا ظرفی روی میز ناهارخوری می باشد.

و برعکس میوه هایی مثل توت فرنگی، انگور و هلو را باید همیشه در فضای خنک و نگه نگه داری کنید و چند دقیقه قبل ز مصرف آن ها را از یخچال خارج کنید.

با توجه به مطالب ذکر شده در بالا، دقت داشته باشید که میوه ها و سبزیجات را در کنار یکدیگر نگه داری نکنید و هر کدام از آن ها در مکان مربوط به دمای خودش در یخچال نگه داری کنید و دیگر اینکه میوه ها و سبزیجاتی که به دمای یخچال نیاز ندارند را خارج از یخچال و در جای خشک و خنک نگه داری کنید.

اگر میوه هایی را که خیلی زود خراب می شوند را مصرف نکرده اید می توانید به صورت لواشک و یا مربا در بیاورید و استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *